Forum wagrowiecasg.forumoteka.pl Strona Główna wagrowiecasg.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

M4A1 R.I.S. BOY full metal

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum wagrowiecasg.forumoteka.pl Strona Główna -> Recenzje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maku
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 4142

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 7:00 pm    Temat postu: M4A1 R.I.S. BOY full metal Odpowiedz z cytatem

M4A1 RIS replika karabinka szturmowego będąca wersją rozwojową karabinów z rodziny M16. Zbudowana została z powodu zapotrzebowania armii USA na broń o mniejszych wymiarach przeznaczoną dla oddziałów specjalnych i jako broń do samoobrony.

Zasadnicze zmiany w stosunku do poprzednich wersji to skrócenie lufy, zastąpienie kolby stałej kolbą składaną. Produkowany jest w kilku wersjach różniących się rodzajem mechanizmu spustowego, rodzajem łoża i komory zamkowej. Skrócenie lufy zmniejszyło zasięg skuteczny. Dodano szynę na górnej części broni, dzięki czemu można zdejmować rękojeść do przenoszenia broni i montować w jej miejscu różnego rodzaju celowniki optyczne lub kolimatorowe.

Początkowo M4 był używany przez żołnierzy jednostek specjalnych, z czasem stał się popularną bronią także w jednostkach zwykłej piechoty, jako uzbrojenie młodszych oficerów, obsług broni ciężkiej i coraz częściej szeregowych żołnierzy. M4 stał się także następcą pistoletów maszynowych M3 używanych przez załogi czołgów M1 Abrams.

Pierwsza wersja M4, mogła podobnie jak M16A2 strzelać ogniem pojedynczym i seriami trzystrzałowymi, później rozpoczęto produkcję wersji M4A1 mogącej strzelać seriami o dowolnej długości. W chwili obecnej najpopularniejsza jest wersja M4A1 R.I.S. (której replikę opisuję) z czterema szynami Picatinny do montażu dowolnego wyposażenia taktycznego, takiego jak: laserowe wskaźniki celu, oświetlenie taktyczne, strzelby taktyczne (XM-26 LSS, Remington 870 MCS), granatnik podwieszany M203, celownik optyczny lub kolimatorowy i inne.


Moją replikę zakupiłem na przełomie marca i kwietnia 2008 w sklepie customs.pl w Poznaniu. Zdecydowałem się na ten sklep ponieważ wówczas tyko oni sprzedawali chińskie repliki z wymienioną częścią elementów (wstawiali metalowe łożyska, łożyskowaną prowadnicę sprężyny, wymieniali też samą sprężynę, a ja jeszcze dodatkowo w ramach rekompensaty za przeciągającą się naprawę poprzedniej repliki dostałem łożyskowaną, aluminiową głowicę tłoka systemy). Standardowa bateria 8,4v "dawała radę", ale ROF był niski a reakcja na naciśnięcie spustu wolna, dlatego zainwestowałem w baterię 9,6v.
Replika w momencie zakupu miała zmierzone 405 fps na sprężynie M110 co w "chińczyku" uważam za dobry wynik. Po problemach które miałem z poprzednią repliką ta spisywała się wręcz idealnie. Żadnych zacinek, awarii elektryki i temu podobnych.
Przez cały czas użytkowania repliki zrobiłem w niej "kilka" modyfikacji. Na początek zmieniłem tłok na żółty CA (standardowy tłok po około 15-20k bb miał już lekko zjechane zęby, więc przy okazji przeglądu postanowiłem go wymienić).
Następnie przyszła kolej na lufę precyzyjną 407mm, cylinder typ "0" (założony z myślą po założeniu w przyszłości jeszcze dłuższej lufy), wymianę sprężyny na M115 (od starej ukruszył się okolo 2-3 cm kawałek przez co moc spadła do około 320-330 fps), następnie przełożyłem kable na tył i zacząłem nosić baterię w pokrowcu na kolbie, co pozwoliło nieco lepiej wyważyć replikę (wcześniej umieszczana w puszce na baterie montowanej na RIS potęgowało uczucie "ciążenia repliki na lufę").
Następnie doszedł kolimator - replika ACOG'a oraz krótsza lufa od wersji CQBR CA + tłumik w którym schowana była reszta dłuższej lufy precyzyjnej.
Wymieniłem okablowanie na niskooporowe (wszystko działało bardzo fajnie, wzrósł ROF, niestety okazało się że kable sterujące które założyłem były trochę za grube - jeden wysunął się z "rynienki" wewnątrz GB i został "przemielony" przez zębatkę silnikową. Na szczęście żadne inne podzespoły w GB nie uległy uszkodzeniu.
Ostatnią modyfikacją przed "transplantacją serca" repliki było wstawienie sprężyny M125 i lufy wewnętrznej 509mm, co pociągnęło za sobą konieczność powrotu do lufy zewnętrznej standardowej długości i zastosowanie tłumika celem "przykrycia" pozostałych 14 cm lufy wewnętrznej.
Wszystko działało bardzo sprawnie aż to zlotu w Złotnikach w grudniu 2009 - niestety po wystrzeleniu około 50-55k BB w mojej replice pękło "serce" (szkielet GB Very Happy ). Nie była to raczej wina niskiej temperatury, ponieważ używałem tej repliki już nawet przy -10 stopniach, raczej myślę że było to zmęczenie materiału.
W chwili obecnej replika jest po "transplantacji", otrzymała nowiutki GB od Krakmana, w środku kilka "bajerów" z których najbardziej cieszy mnie Bore Up:
* sprężyna (125 m/s)
* chromowany cylinder o zwiększonej średnicy
* wzmocniona metalowa głowica cylindra (o zwiększonej średnicy przeznaczona do zestawu cichego)
* wzmocniona stożkowa kierunkowa głowica tłoka z łożyskowaniem (przeznaczona do zestawu cichego, łożyskowanie powoduje łatwiejszą pracę sprężyny)
* zębatki osadzone na stalowych łożyskach ślizgowych (niestety 6mm, jedyne co mi się w tym GB nie do końca podoba)
* wzmocniona, łożyskowana prowadnica sprężyny
* niskooporowe okablowanie
Niestety mocy jeszcze nie miałem okazji zmierzyć, ale szacuję na ~420fps.

Z uwagi na moc i gabaryty repliki używam w akcjach "zielonych"

Obecna konfiguracja:
- w/w GB
- lufa wewnętrzna 509 mm
- gumka HU czarna Systemy
- tłumik dźwięku 19cm w którym częściowo schowana jest lufa
- pionowy chwyt
- dwójnóg (montowany opcjonalnie)
- profilowany, grubszy niż standardowy chwyt pistoletowy
- zawieszenie do pasa 1-punktowego
- kolimator replika Aimpointa na skośnym montażu
- opcjonalnie zamiast kolimatora muszka montowana na RIS
- Ready Mag domowej roboty
- bateria 9,6v 2000 mAh mini
- opcjonalnie latarka Walther'a montowana na RIS

Podsumowując: Replika aż do pęknięcia GB sprawowała się bardzo dobrze (jak na "chińczyka" to wręcz wzorowo). Oczywiście z racji niższej jakości wykonania niż w "markowych" replikach występują luzy między kolbą i prowadnicą kolby i miedzy górną i dolną częścią body (z tymi drugimi poradziłem sobie za pomocą kawałka izolki i kilku kropel kleju Smile ). Replika przeszła już w tej chwili tyle przeróbek że z podstawowego egzemplarza została tylko kolba z prowadnicą, przednie szyny RIS, muszka, komora HU i silnik.

Plusy:
+ spora moc połączona z niezawodnością w "stocku"
+ szyny RIS pozwalające na montaż dodatkowych bajerów
+ metalowe body
+ jednoczęściowa, metalowa komora HU w standardzie
+ podatność na tuning i modyfikacje

Minusy:
- chińczyk
- puszka na baterie niskiej jakości (po 5 akcjach trzeba było dopinać ją opaskami zaciskowymi bo śrubka się wyrobiła)
- luzy
- ciężka "na lufę" (przypadłość większości replik M4 z baterią montowaną z przodu)
- lufa zewnętrzna z materiału niskiej jakości, przez co gwint na jej końcu "zerwał" się dość szybko i żeby zamontować tłumik trzeba było owijać gwint taśmą teflonową




_________________
".stay out of the road
if you want to grow old."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fearie
WIDMO - Kapral


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3751

PostWysłany: Sro Lut 03, 2010 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ładnie konkretnie Maciuś: )
_________________

www.linea-okna.pl <-- producent okien drewnianych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum wagrowiecasg.forumoteka.pl Strona Główna -> Recenzje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum